MAPA TRENDÓW – PUNKT WYJŚCIA DO ROZMOWY O PRZYSZŁOŚCI

Jeśli każde usłyszane przeze mnie zdanie „przyszłości nie da się przewidzieć” zapisywałabym na karteczce, potrzebowałabym niedługo sporej wielkości pokoju, żeby je pomieścić. Jednak tu nie chodzi o przewidywanie, a o przygotowanie. Uświadomienie tego co może się zadziać. Zareagowanie w porę. Zmianę dotychczasowego postępowania.

Bo to, jak będzie wyglądała przyszłość i tym samym miasta w przyszłości, zależy już teraz od naszych decyzji. Przyszłość już nadeszła.

W przygotowaniu się do tego ułatwić może zdecydowanie Mapa Trendów, opracowana przez Richarda Watsona z toptrends.nowandnext.com i przetłumaczona na język polski przez Pracownię Miejską.

Na pierwszy rzut oka to dość skomplikowana mapa metra. Zamiast kolejnych stacji są zjawiska, które na podstawie dzisiejszej wiedzy są w stanie się zadziać w 205o roku, a zamiast linii metra mamy kategorie funkcjonowania miasta. Na przecięciu wielu z nich znajdują się megatredy – to one najpewniej bardzo silnie zaczną oddziaływać na naszą rzeczywistość.

Sprawdzone info: mapa świetnie sprawdza się jako punkt wyjścia do rozmowy o przyszłości. Daje dużo do myślenia, prowokuje do dyskusji. Zaproś swoich znajomych do studiowania mapy – gdzie zajedziecie? Co po drodze się wydarzy?

Dodaj komentarz

Scroll to top