SAMI URATUJEMY SOBIE ŚWIAT. JESTEŚMY NA PROGU REWOLUCJI

Globalnie nie mamy powodów do radości. Naukowcy i dane wieszczą zagładę ludzkości. Tym razem nie zbliża się do nas asteroida, przed którą uratuje nas Bruce Willis jak w filmie Armageddon z 1998 roku. Tym razem prawdopodobnie to nasza działalność nas zgładzi, ale jeszcze mamy chwilę czasu na to, żeby być Bruce’ami Willis’ami.

Wszystko fajnie, ale sama już mam powoli dosyć ponurego nastroju, straszenia i mówienia kwiecistym językiem filozofów o tym, że wyginiemy szybko. Wszyscy już słyszeli o tym, że nie jest kolorowo i że trzeba działać. Ile wyniknie z ogólnego mówienia, że “trzeba”, “musimy”, “należy” czy “warto”. Myślę że niewiele, chyba że zaczniemy mówić do siebie zrozumiałym językiem odpowiedzi na konkretne pytania. Co ja, realnie mam zrobić, żeby zmienić stan obecny?

Nasze odpowiedzi znajdziemy w rewolucji, która już się rozpoczęła, a która dotyczyć będzie energii elektrycznej. To ile zmian ona przyniesie nie mieści mi się jeszcze w całości w głowie i od kilku miesięcy regularnie dokładam sobie kolejne zagadnienia, które się z nią łączą. Zaczynam zbierać te odpowiedzi i chcę się nimi podzielić dalej. To nie może być wiedza tajemna ekspertów, naukowców i badaczy, tylko musi docierać zdecydowanie szerzej.

Nie chcę nikogo przekonywać do zmian klimatu (jest wielu, takich których przekonać się nie da, np. ten pan). To czy wierzycie, czy nie, to wasza indywidualna sprawa. Robi nam to tylko jedną różnicę – na “wierzących” zadziałają argumenty merytoryczne, dane i modele, na “niewierzących” prędzej czy później zadziała rachunek ekonomiczny.

Dlatego też wracam z nową energią (!) tutaj, żeby dzielić się wiedzą i pomysłami na to, co mogą zrobić ludzie, grupy, firmy, samorządy i regiony, żeby płacić mniejsze rachunki za prąd, żyć ekologicznie, zapewnić rozwój naszym miastom i szukać wszystkich pozytywnych aspektów zmian, zamiast usiąść i płakać.

Oto lista (z pewnością niepełna) tematów, które będę w najbliższym czasie dla Was poruszać:

  • rola planowania przestrzennego w kształtowaniu miast reagujących na zmiany klimatu,
  • transformacja energetyczna regionów węglowych,
  • kalendarium transformacji Wielkopolski Wschodniej,
  • Sprawiedliwa Transformacja,
  • podstawowe definicje energetyczne,
  • co zrobić, żeby samemu transformować energetykę i czy to możliwe?
  • czego potrzebujemy, żeby uniezależnić nasz dom energetycznie?
  • czego potrzebuje nasze osiedle, żeby uzależnić się energetycznie?
  • jak uniezależnić energetycznie całą gminę?
  • spółdzielczość energetyczna.

Bądźcie ze mną!

Dodaj komentarz

Scroll to top